Hledat
Filters

Domácí máslo - v obchodě nekupuji

Postup přípravy:
 1. čerstvě nadojené mléko - ( seženete u farmáře nebo v mlékomatu)
 2. Mléko necháme v chladu stát 20-48 hodin. Po tomto čase sebereme z mléka smetanu. čím delší doba stání tím větší výtěžnost smetany z mléka. Ovšem pokud chcete dělat z mléka ještě pěkně tučné tvarohy, jogurty atd. je lepší sebrat smetany méně a mít tak třeba méně másla, ale zase uděláte více věcí najednou :-) Přijde na to co zrovna potřebujete. Já dělám vždy vše jelikož jsme opravdu velká rodina :-))
 3. Na výrobu másla by měla mít smetana teplotu okolo 15 stupňů, jelikož jsme ji sbírali ze studeného mléka, necháme ji při pokojové teplotě na tuto teplotu zteplat.
 4. Teď si vezmeme tyčový mixér a nasadíme na něj metličku a šleháme dokud nám nevznikne máslo. Nejprve nám to zhoustne a pak se nám to vysráží a vzniknou námm takové hrudky a to už je máslo.
 5. Slijeme přes cedník do nějaké nádoby a necháme chvilku okapat.
 6. Mezitím si dejte formu na máslo do studené vody a stejně tak máslo vložíme do mísy se studenou vodou cca na půl hodinky.
 7. A jdeme na to :
 8. A nastane důležitý moment a to je mytí rukou. Třikrát po sobě si umyjeme ruce střídavě ve studené a v horké vodě, tolik kolik vydržíte, nevím proč se to má dělat ale opravdu to funguje a ruce se na máslo nelepí - pracujete na důkladně vyčištěném dřevěném válu nebo nějakém dřevěné desce, prkénku. Když jsem začínala dělat máslo, tenkrát podle jednoho webu, byl tam tento popis a jednou jsem si řekla, že tento krok vynechám a nezdařilo se. Takže to musí být opravdu nevím proč, ale to není podstatné. Důležité je, že pak máme super máslíčko.
 9. Po půl hodině si vyndáme kouli másla z vody a máme předem umyté ruce způsobem jak jsem již popisovala a na dřevěné desce válu hněteme, máslo se Vám nesmí lepit na ruce, pokud se lepí je potřeba zopakovat proces mytí rukou. Pokud jsou ruce umyté správně máslo se ně nelepí vůbec.
 10. Když máme máslo krásně vypracované vyjmeme formu ze studené vody a nalijeme tam horkou a zase hned vylijeme a dáme do ní vyhnětené máslo. Přitlačíme a pak lehkým klepnutím vyklepneme z formičky a máme hotovovíčko. Pokud nemáte formu jako já, ale zvažuji její koupi tento krok prostě vynecháte, je to jen designová záležitost. Recept už nějaký pátek dělám a máslo je vynikající.
 11. Slité podmáslí nevyléváme, můžeme ho použít do koláče, palačinek, chleba je sladké a tak se nehodí na pití to by jsme museli dělat klasické máslo a ne čajové. Pokud chcete mít klasické zaočkujte po sebrání smetanu dvěma lžícemi zakysané smetany a nechte zrát nejméně dalších 24 hodin. Z kyslé smetany je máslo chutnější a je to opravdu pravé máslo. Ze sladké smetánky máte máslo čajové.
 12. Postup jsem se Vám snažila rozfotit a myslím, že z popisu a obrázku to dokáže každý. Hodně úspěchů přeji a co hlavně dobrou chuť s domácím chlebem a kakaem z mléka od kravičky to bude snídaně jako na farmě u babičky za let, kdy se ještě vše dělalo poctivě.
Vegetariánské
Autor receptu

Mohlo by se Vám líbit

TOPlist