Postup přípravy:
- Uvědomila jsem si, že téměř ve všech receptech používám ghí jako samozřejmou surovinu, vy se mě ale často ptáte, co to vlastně to GHÍ je. Proto jsem se rozhodla Vám sepsat krátký postup, jak si tento zázrak vyrobit velmi snadno doma. Ghí považuji za takový malý zázrak v kuchyni a nedám na něj dopustit!! Miluju ho pro jeho úžasnou oříškovou vůni (nejradši bych ho snědla jen tak lžičkou, VÁŽNĚ!!! :D), ale také pro jeho skvělé vlastnsti v kuchyni. Má velmi vysoký bod zápalnosti, proto je ideální pro tepelnou úpravu.
- Ajurvéda považuje ghí za elixír života, ktrerý mj. zlepšuje trávení, bystří mysl a zajišťuje mentální rovnováhu.
- Díky přepuštění ghí neobsahuje laktózu (zbaví se mléčné bílkoviny), tudíž je vhodné i pro lidi, kteří trpí její intolerancí.
- Jak říkám, je to takvý malý zázrak!!!
- Pro výrobu vždy používám minimálně 500 g másla (u menšího množství by mohlo hrozit připalování), určitě se toho množsví nebojte. Životnost ghí je velmi dlouhá, takže nehrozí žluknutí nebo zkažení. A věřte mi, že ho spotřebujete velmi rychle 😛 :-)Máslo necháme na středním plameni přivést k varu. Poté ihned snížíme teplotu na nejnižší stupeň, tak aby máslo jen lehce pobublávalo (nesmí se však vařit!!!) a na povrchu se postupně oddělovala mléčná bílkovina. Takto necháme máslo "táhnout" cca 80 minut. Čas je pouze orientační, hotové ghí poznáte podle několika faktorů:
- -tekutina je čirá, má krásně zlatavou barvu a oříškovou vůni
- -na povrchu je usazená pěna
- - přestaneme slyšet lehce praskavý zvuk, který máslo při přepouštění vydávalo
- Pokud naše ghí splňuje všechny tyto požadavky, máme vyhráno a jsme téměř u cíle. Teď už jen sejmeme z povrchu pěnu (můžeme jí použít např. do kaší), a ghí přecedíme přes jemné sítko nebo plátýnko do skleničky.
- Doba přípravy: cca 80 minut
- Množství: necelá sklenice o objemu 500 ml
OstatníAutor receptuMary´s KitchenLove