Hledat
Filters

Muzeum Keltů Dobšice - Nymburk

  • V roce 1899 západně od obce v místech, kde se kopal písek, nalezl Jan Hellich, zakladatel Polabského muzea v Poděbradech, rozsáhlé keltské pohřebiště s dvaceti sedmi hroby. Jejich stáří se datuje do 4. – 3. stol. před naším letopočtem.
  • Předměty zde nalezené byly uloženy v Polabském muzeu v Poděbradech a v Národním muzeuv Praze. Nyní se některé exponáty vrátily zpět do Dobšic.
  • V muzeu najdete figuríny muže-bojovníka a ženy z doby existence dobšického keltského pohřebiště.
  • Z depozitáře Polabského muzea v Poděbradech jsou zapůjčeny nálezy předmětů jako jsou zbraně, nádoby, náramky, ozdoby a jiné. Jsou zde nainstalována dvě funkční zařízení na mletí obilí (zrnotěrka a rotační  mlýnek), které si budou moci návštěvníci vyzkoušet.
  • Nechybí ani kostrový hrob, jenž dosud ležel v depozitáři Národního muzea v Praze. 
Muzeum je vybaveno interaktivní tabulí s naukovým programem o keltských řemeslech.Expozice pokračuje na dětském hřišti, které je postaveno ve stylu keltského oppida a slouží také jako malý skanzen. Zde si můžete za doprovodu průvodkyně prohlédnout keltského druida, obranné valy, palisády nebo keltskou polozemnici ve skutečné velikosti. Její model je umístěn v muzeu.
  • Píďák doporučuje při návštěvě tohoto muzea také navštívit[ Dobrodružnou stezku malého Dobše](http://www.pidak.cz/naucna-dobrodruzna-stezka-maleho-dobse">naucna-dobrodruzna-stezka-maleho-dobse, kterou naleznete také na našem webu v sekci tipy na výlety. Také si v muzeu můžete vyzvednout pracovní listy do kterých děti budou odpovídat na otázky malého Dobše. Vyplněné listy se pak v muzeu dají do krabice a tím se účastníte soutěže o zajímavé ceny. Pracovní listy najdete také ke stažení v příspěvku na našem webu: Dobrodružná stezka malého Dobše.
Dobšiceč 18 289 05 Dobšice
Středočeský kraj
GPS:50.1342065,15.2684625

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Naučná - Dobrodružná  stezka malého Dobše

Naučná - Dobrodružná stezka malého Dobše

31
Zobrazit detail Naučná - Dobrodružná stezka malého Dobše
Obrázek Řepařská drážka Sendražice  - výlet parní nebo dieslovou mašinkou - Kolín

Řepařská drážka Sendražice - výlet parní nebo dieslovou mašinkou - Kolín

51
Zobrazit detail Řepařská drážka Sendražice - výlet parní nebo dieslovou mašinkou - Kolín
TOPlist